Wywiad z Piotrem Żakiem

• autor: Adam, 2012-12-05 19:14

Admin: Jak oceniasz rundę jesienną w wykonaniu Błękitnych?

Piotrek:
Staraliśmy się grać ofensywnie, z wysokim pressingiem, z wykorzystaniem w zasadzie wszystkich zawodników w ataku. Bramki zdobywali przecież zarówno napastnicy, pomocnicy a także obrońcy! Kibice mogli obejrzeć sporo emocjonujących, obfitujących w sporą liczbę bramek spotkań w naszym wykonaniu (szczególnie mecze na własnym boisku). Widać postępy w grze wychowanków, którzy zasłużenie wywalczyli miejsce w podstawowym składzie. Myślę, że dobry efekt w organizacji i skuteczności gry Błękitnych dało zestawienie drużyny złożonej z młodych zdolnych i zawodników starszych- doświadczonych.

Admin: Po rundzie jesiennej zajmujemy siódme miejsce, uznajesz ten wynik za sukces czy raczej niedosyt?

Piotrek:
Biorąc pod uwagę to, że jesteśmy beniaminkiem siódme miejsce, 23 zdobyte punkty, mała strata do czołówki jest dobrym wynikiem. Wiadomo, że tych punktów mogło być o kilka więcej, ale czasami zabrakło szczęścia, czasami skuteczności, zdarzały się też indywidualne błędy w defensywie. Jeśli utrzymamy obecną kadrę, solidnie przepracujemy zimę, poprawimy trochę grę na wyjazdach to możemy spokojnie postarać się o wyższą pozycję w tabeli na zakończenie sezonu.

Admin: Już drugą rundę rozgrywasz na lewej obronie, przyzwyczaiłeś się już do nowej pozycji czy wolałbyś wrócić na swoją nominalną, czyli środek pomocy?

Piotrek:
Po kilkunastu latach biegania po różnych boiskach, w różnych ligach i klasach nawet nie wypada narzekać, że trener ustawia na takiej czy innej pozycji. Trzeba po prostu wyjść na boisko i dać drużynie to, co się potrafi, własne ambicje i upodobania zostawiając w szatni.

Admin: W rundzie jesiennej nie masz bramki ani asysty, wcześniej często dogrywałeś do kolegów ostatnie podanie, czy zmiana pozycji na boisku miała na to wpływ?

Piotrek:
Zmiana pozycji na pewno miała na to wpływ. Dawniej często wykonywałem stałe fragmenty gry… rzuty wolne, rzuty karne, rzuty rożne, po których są okazje do zdobywania bramek czy zaliczania asyst. Teraz mamy w drużynie Przemka, Kubę, Sławka i innych, którzy świetnie wywiązują się ze swoich zadań. Więc zdobycie bramki przez mojego kolegę czy ostatnie podanie cieszy mnie tak samo jak gdybym sam wpisał się na listę strzelców.

Admin: Co oceniłbyś w tej rundzie na plus a co na minus w całych rozgrywkach?

Piotrek:
Jeśli chodzi o postawę poszczególnych drużyn to pozytywnie zaskoczył Start Pruchnik, który w poprzednim sezonie był drużyną środka tabeli a teraz mocno trzyma się w pobliżu podium. Sporo niepotrzebnego zamieszania w rozgrywkach było z powodu strajku sędziów i wielu niejasności z nim związanych. Takie sytuacje w piłce nożnej nie tworzą dobrej atmosfery wokół piłki nożnej.

Admin: Twoi podopieczni, czyli juniorzy młodsi z rundy na rundę robią postęp, może w niedalekiej przyszłości zobaczymy kolejnych twoich wychowanków w seniorach?

Piotrek:
Niestety dwa lata temu klub był zmuszony zawiesić drużynę juniorów starszych z powodu braku zawodników w takim roczniku. Dlatego teraz będzie widoczna przez klika sezonów luka w ciągłości szkolenia między juniorami a seniorami. Jednak na plus należy zapisać to, że obecna drużyna młodzieżowa, czyli juniorzy młodsi (najstarszy rocznik 1997) gra ze sobą w praktycznie niezmiennym składzie już od kilku lat. Chłopcy nie zrażali się licznymi porażkami w młodszych kategoriach wiekowych i teraz widać postęp zarówno w wynikach meczów jak i indywidualnych umiejętnościach. Pozwala to mieć nadzieję, że za dwa – trzy lata niektórzy z nich będą wybiegać na boisko w składzie seniorów.

Admin: Dziękuje za wywiad

Piotrek:
Dziękuję i do zobaczenia w rundzie wiosennej (już z nowej trybuny, miejmy nadzieję) :-)